Jak jsme uvízli na Zélandu díky Coronaviru

31.03.2020

Jaká je situace na NZ- 1. týden karantény

Nejaktuálnější téma několika týdnů- Coronavirus. Jaké jsou ale opatření mimo Českou republiku, a jak se s virem vypořádáváme na Zélandu? O tom se dnes chci rozepsat v tomto článku. 

Počet nakažených roste každým dnem, ještě před dvěma týdny kdy v Evropě byl vyhlášený nouzový stav, Zéland měl pár pozitivních případů nakažením (k 6.4. je to 872 lidí). Zélandské opatření nebyly zdaleka tak striktní, jako ty v Evropě. Uzavřeli se hranice pro turisty a při vstupu do země se rozdávaly informativní letáčky o sebeizolaci a hygieně, žádné roušky nebo měření teploty. Na Zélandu jako by se nic nedělo ale ve skutečnosti to bylo ticho před bouří. Ze dne na den jsme se dozvěděli, že je země v tzv. Alert Level-3 a bude za dva dny přecházet na Level- 4. Abych vysvětlila co jsou to ty levely, a co to pro nás ve zkratce znamenalo a znamenat bude.

Alert Level 1 : > zrušeny všechny akce nad 5OO lidí > omezení vstupu do země > 14 denní karanténa pro ty, kteří přiletěli do země > testování na covid-19

Alert Level 2 :  > zpřísnění vstupu do země, zákaz vstupu do země neobčanům a turistům > omezené místní dopravy > kdo může tak pracuje z domu > uzavření Greatwalků a DOC Hut > lidé nad 70 let zůstávají doma

Alert Level 3 : > uzavření škol a školských zařízení > zrušení všech veřejných akcích > uzavření knihoven, posiloven, kin atd. >  homeoffice 

Alert Level 4 : > úplná karanténa pro všechny (prozatím) na dobu 4 týdnů ( kromě lékařů, prodavačů, policie apod.) > uzavřeny všechny podniky a obchody (kromě lékáren, potravin, nemocnic apod.) > zákaz cestování > omezení veškerého styku s ostatními lidmi kromě těch, s kterými sdílíme domácnost > pozastavení mezinárodní dopravy > Pozastaveny/zrušeny lety do Evropy

Co Level 4 ale znamenal pro ty, kteří jsou tu třeba na Working Holiday víza a bydlí v autě? Ze dne na den si museli shánět bydlení, jelikož v autě bylo zakázáno přebývat pokud nemělo umyvadlo, záchod a sprchu. Stovky turistů se ocitli v nepředstavitelné situaci. Někteří neměli kde bydlet, kde pracovat a některým pomalu končily víza. 

Když pomyslím na to, že i my jsme mohli být ve stejné situaci, kdybychom se rozhodli nejdříve pracovat a potom až cestovat, tak jsem vděčná za naše tehdejší rozhodnutí, díky kterým máme teď střechu nad hlavou a nejsme v tak tíživé situaci jako ostatní.

Ale ani naše situace není pro nás ideální. Tak jako všem na světě, Coronavirus změnil plány ze dne na den a znepříjemnil nám život na Zélandu. Mně sebral možnost práce, uzavřel nás v domě, znemožnil cestování, surfování a co nejhůř, znemožnil nám cestu v nejbližších dnech či měsících zpět do ČR. Aerolinky zrušily lety do Evropy, a většina zemí kde se normálně přestupuje na další lety, mají uzavřené hranice. Létají asi jen dvě společnosti ale ani tam není zaručeno, že se již koupený let nezruší. Česká vláda se snaží pro Čechy a Slováky žijící na NZ nebo v Austrálii zajistit vládní letadlo, které by nás dopravilo zpět domů. Kdy a jestli vůbec tato situace nastane se neví. My jsme se rozhodli počkat až skončí 4 týdenní karanténa (a doufat že ji neprodlouží) a vyčkat na případné změny a obnovy letů do Evropy. Nejhorší na tom je, že vůbec nevíme jak dlouho Level 4 bude trvat, jestli se situace bude zlepšovat v nejbližších týdnech nebo bude trvat i měsíce. Zatím jsme tu uvězněni a návrat domů je v nedohlednu, přesto neztrácíme naději a věříme, že se situace co nejdříve zlepší.

Další informace budu postupně přidávat během dalších dnů karantény.

Ať už jsme na Zélandu, v Česku nebo kdekoli na světě - jsme v tom společně! Myslete na sebe i na ostatní a zůstaňte doma :)

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu