Mléčná dráha a východ slunce v 1172m

21.01.2020

Víkendový trip k Mount Taranaki 1. část

Další víkend plný cestování a objevování severního ostrova je za námi! Tentokrát jsme s Bobem ujeli přes 800 kilometrů. Naším cílem byl Egmont National Park, který se pyšní známým spícím stratovulkánem, neboli Mount Taranaki. Tento stratovulkán sahá do výšky 2 518 m, a je proslulý svým nejsouměrnějším sopečným tvarem na světě.

Chtěli jsme ho vidět co nejvíce zblízka, a tak jsme zvolili free kemp Stratford Plateau v nadmořské výšce 1172 metrů. Asi ani nemusím zmiňovat, jaké panoramata kemp nabízel. Měli jsme velké štěstí jak na oblohu bez mraků, tak na slabší vítr. Po desáté večer jsme si oblékli bundy a vylezli z auta pozorovat noční oblohu.

Nikdy jsem neviděla tak úžasnou podívanou na noční nebe, jako tady na Zélandu. Po půl hodině už mě bolel krk, jak jsem neustále pozorovala mléčnou dráhu, malý vůz a všechny ostatní souhvězdí, jejichž názvy bohužel neznám. Ani po půl hodině jsem pořád nemohla uvěřit, že je to skutečné, a přicházím o to každou noc, kterou strávím životem v pulzujícím městě plných pouličních lamp.

Ráno nás místo předpokládaného budíku, vzbudil mráz a zima. Zimní bundu jsem si oblékla nejrychleji co to šlo, a otevřela dveře od auta. Venku už na nás čekal dechberoucí východ slunce, který měnil barvu oblohy každou minutu. Zmrzlé prsty nás neodradily, a východ jsme zdokumentovali foťákem. Asi po půl hodině jsme byli už promrzlí, a tak jsme zbytek východu pozorovali hezky z tepla, zachumlaní do spacáků.

Na snídani jsme si dali muffiny, jablka, banány a mohli jsme vyrazit na trek k Dawson Falls. Trek se šel podél hor a nebyl na terén nijak náročný. Na konci nás čekal 18ti metrový vodopád s přístupem až k němu. Bohužel byla voda moc ledová, tak zůstalo jen u pozorování z povzdálí.

Stratford Plateau to Dawson Falls
Stratford Plateau to Dawson Falls
Wilkies pools
Wilkies pools
Dawson Falls
Dawson Falls

New Plymouth, město s krásným výhledem na Taranaki ze všech stran. Zaparkovat doporučuji v jediném free kempu u jezera Rotomanu, kde je spousta parkovacích míst a klidné prostředí u vody. Pár metrů opodál se nachází most Te Rewe Rewe, z kterého pokračuje Coastal walkway dlouhá 13 km, která vede z města podél pobřeží. Je to krásná promenáda, ať už ji jdete pěšky,na kole, nebo třeba na skateboardu.

Místa a kempy navštívené v okolí Egmont National Park

  • Stratford Plateau- free camp v nadmořské výšce 1150m, toalety, velká parkovací plocha, začíná zde plno treků
  • Dawson Falls track- 2,5 hodiny zpáteční cesta, cestou narazíte na Wilkies pools
  • Lake Rotomanu- free camp u jezera, toalety, vyhrazené parkování pro non self-contained vozidla 
  • New Plymouth- most Te Rewe Rewe, promenáda po západním pobřeží
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu